Bowenova metoda pro koně

Trocha historie

B.M.T. - Bodová Myofasciální Technika zvaná také Bowenova metoda nebo Brnkací masáž byla objevena Australanem Tomasem Ambrosem Bowenem (1916 - 1982). Nikdy nemluvil o tom jak na tuto metodu přišel a na dotazy vždy odpovídal, že je to dar od Boha. Svou Boží techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Díky výjimečné schopnosti číst ne jen lidské tělo, ale také těla zvířat, mu stačilo pár hmatů aby nemocnému ulevil a tak se stal vyhlášeným léčitelem. Sám svou techniku nijak nedokumentoval. Po jeho smrti někteří z jeho šesti asistentů nazvali tuto metodu ošetření Bowenova technika a začali ji šířit do světa. Jedním z těchto asistentů je Oswald Rentsch, který učil Jocka Ruddocka a ten Jiřího Berana, https://www.jiriberan.cz/ který neustále tuto metodu zdokonaluje a přizpůsobuje dnešní uspěchané době tak, aby se její účinnost udržela mezi 85 a 90%. Proto jsem hrdý, že právě on je mým učitelem. Pro koně zdokonaluje tuto metodu Martina Beranová.


Trocha teorie

Bowenova metoda se také u koní zabývá kontrakcemi ve svalech a fascii. Fascie se táhne po celém těle od hlavy až ke kopytům a obepíná každý sval, svalové vlákno i každý orgán. Odděluje je a zároveň drží u sebe. Tato jemná blána je schopna svým stažením způsobit dysfunkci struktury v určité oblasti. Koňskou bolest ale pozná jen zkušený chovatel. Kůň ji přirozeně skrývá. V přírodě by se totiž stal okamžitě kořistí. Ani zde ale nepoužíváme Bowenovu metodu k nalezení problému a proto i u koní pracujeme s celými kvadranty jeho těla a pomocí speciálních hmatů dokážeme rozproudit lymfu. Ta odplaví škodliviny a tím se zmírní nebo dokonce odstraní nepříjemné problémy. Stejně jako u psů a u lidí, se tato metoda provádí prsty terapeuta. Dokáže uvolnit tělo zvířete naprosto nevídaným způsobem a navodit tak svalovou i psychickou pohodu zvířete. U koní jsou účinky této metody nejviditelnější. Na rozdíl od psů pracuje terapeut s koněm sám. Bez přítomnosti chovatele a pouze do relaxace koně. 

Přesto, že se účinky této metody většinou projeví ihned, tělo i nadále zpracovává nové informace a proto je potřeba dodržet několik pravidel.


Trocha pravidel

Ideálně se B.M.T. u koní provádí ve stoje a kůň je uvázaný v klidném nerušivém prostředí.

V den aplikace B.M.T. by měl kůň dodržovat klidový a pitný režim. Neměl by být vystavený velkému teplu. Rozhodně se vyhněte všem sportům. Chovatel ani pečovatelé by se v den aplikace neměli koně dotýkat.

Druhý a třetí den by měl být s mírnější zátěží. Sporty ještě vynechte. Bohatě postačí pastva nebo procházka na ruce.

V akutních stavech lze ošetření provést 1x týdně, při chronických 1x za 3 - 4 týdny, prevence nejdříve za měsíc.


Trocha praxe

A kdy vlastně Bowenovu techniku aplikovat?

V podstatě se nedá říct na co by B.M.T. nefungovala. Já osobně stejně jako pan Bowen mám pocit, že toto umění je dar od Boha. Koně na ni reagují ještě lépe než lidi i psi a je pro ně zcela bezpečná.

  • Výborně funguje jako prevence
  • Při psychických problémech, neposlušnosti, agresivitě
  • Urychluje hojení a rekonvalescenci po operaci
  • Uvolňuje omezení pohybů v kloubech a svalech
  • Odstraňuje blokace a ochrnutí v důsledku blokací
  • Omezuje a odstraňuje bolesti
  • Pomáhá rozproudit krev a lymfu a tím pročistí organizmus
  • Podporuje funkci štítné žlázy
  • Navrací psychickou a fyzickou pohodu. 
  • Pomáhá obnovit funkci vnitřních orgánů
  • Může omezit výskyt koliky
  • Může pomoct při problémech s trávením i vyměšováním...