Stopování
Každý tvor na zemi potřebuje zábavu aby si odpočinul od běžného života a přišel tak na jiné myšlenky a tím očistil své tělo i duši. Lov je pro člověka i pro psa zásadní a přirozená činnost již od pravěku. V dnešní době plných misek a regálů již tato činnost potřeba není, ale stále je to nejoblíbenější hra. Tato volnočasová aktivita může být navíc v životě i užitečná.
- Stopování pro zábavu může dělat kdokoli s jakýmkoli psem, kterého to bude bavit. Záleží jen na vás na jakou úroveň se dostanete. Tento typ stopování můžete trénovat sami, nebo s kamarády. Bez správných informací zvolíte právě tento styl stopování a to je škoda, protože právě tady se naseká mnoho chyb, které se pak těžko odstraňují. Proto je mnohem lepší začít trénovat tak abyste měli úspěch. K tomu je potřeba mít správné informace a koncepci.
- Sportovní stopa se dá dělat s jakýmkoli psem, ale pokud se chcete zapojit do boje o medaile, měli byste si vybrat psa, který je na to stavěný a má dobré předpoklady, že se dostane na vyšší úroveň. V uchovňování psů se nevyznám, ale myslím, že sportovní stopa je jednou z podmínek uchovnění u NO. Sportovní stopa má svá přesná pravila. Jedním z nich je, že pes jde přesně po stopě a ohlásí uložené předměty. Sportovní stopu začínáte s trenérem, který vám dává přesné instrukce a radí vám tak, abyste se vyvarovali chyb a výsledky vašeho týmu byly co nejlepší. Výhodou je, že si stopu podle daných pravidel můžete klást sami.
- Záchranná kynologie. Pes toho zvládne hodně, ale je potřeba se rozhodnout, alespoň pro začátek, jakou disciplínu si zvolíte. Opravdu to chce začít od základu a přibližovat se cíli po malých krůčcích. Jde přeci o to naučit se vyhledat a zachránit člověka. I v záchranné kynologii existují zkoušky a soutěže, které mohou, ale nemusí být určitými milníky na vaší cestě psovoda. Do záchranné kynologie patří
- Praktická stopa. (Mantrailing) Naše oblíbená disciplína. Zde jde o přípravu týmu (člověk + pes) na vyhledávání konkrétní osoby díky předmětu, o kterém se ví, že danému člověku patří a podle místa, o kterém se ví, že tady pohřešovaný byl. Pes i člověk se učí být opravdovým týmem aby se dokázali podpořit i v těžkých situacích. Zatím co pes čte z těla člověka automaticky, člověk se teprve musí naučit, z postavení těla a reakcí psa vyčíst potřebné informace. Pro praktickou stopu je potřeba fyzická kondice psovoda i psa. Terén, při tréninku není vždy přívětivý. Stejně jako v praxi. Trénink probíhá nejméně ve dvou lidech. Kromě psovoda je to ještě kladeč. Je potřeba aby psovod i kladeč zvládali alespoň základní teorii šíření pachu. Na kladeči závisí úspěch tréninku. Proto by měl být schopný klást stopu podle požadavků psovoda. On totiž ví, co potřebuje psa naučit. Jak se stát dobrým kladečem se můžete naučit na kurzu ELVA help. (pokud je vypsán) S praktickou stopou, a vlastně s jakoukoli disciplínou záchranné kynologie můžete začít i bez psa právě jako kladeč. Trénovat začínáme na 8. týdnu stáří štěněte, ale nemusíte se bát přijít i se staršími psy. Tento typ záchranného stopování se můžete učit se mnou.
- Plochy. Jak jste jistě poznali, v této disciplíně pes hledá člověka ve vymezeném koridoru. Prohledává vytyčenou plochu a jeho úkolem je ohlásit jakéhokoli člověka, který se v daném prostoru nachází ať už to je nebo není hledaná osoba. Nález osoby oznamuje štěkáním. Proto je třeba naučit psa štěkat na povel.
- Sutiny jsou další disciplínou záchranného stopování. I zde je nutná odolnost celého vyhledávacího týmu. Později potřebujete i specifické vybavení pro bezpečnost. Přeci jen se pohybujete v nebezpečném prostředí. Základem je kvalitní obuv i oblečení a je potřeba i přilba. Z bezpečnostních důvodů se trénuje ve vícečlenném týmu a také za každého počasí.
- Voda a laviny jsou další terény ve kterých se záchranářští psi uplatňují.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vrazda-slapy-policie-psi-sonar.A230907_105747_domaci_nema
Do složek Integrovaného Záchranného Systému nepatří jen Rychlá Zdravotnická Pomoc, kterou si zavoláte vytočením čísla 155, POLICIE 158 a HASIČI 150, ale také PSYCHOLOGICKÉ a další PODPŮRNÉ TÝMY poskytující v běžném životě třeba Canisterapii, opravy elektrických nebo vodovodních sítí...
Pokud si nebudete jisti, koho volat, vytočte 112. Dispečink po zjištění informací už zařídí vše potřebné.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Integrovaný_záchranný_systém
Armáda České Republiky, Vězeňská služba a další ozbrojené složky jako celek sice do IZS nepatří, ale má vyčleněné týmy, které jsou schopné v případě potřeby IZS podpořit. Její kynologie směřuje trochu jiným směrem. Tito psi umí vyhledávat nejen lidi, ale také drogy, výbušniny a další věci.
https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=11097
https://www.vscr.cz/organizacni-jednotky/veznice-nove-sedlo/clanky/detail/sluzebni-kynologie